Smycz miejska a przepinana.

Smycz miejska

Czym jest smycz miejska a czym przepinana?

Pod terminem smycz miejska kryje się codzienna smycz dla psa, wykorzystywana głownie podczas spacerów na szybkie siku lub krótkich wypadów do parku. Jest to smycz o prostej konstrukcji z wygodną pętlą na rączkę i karabinkiem tłokowym po stronie psa. Smycz nie jest zbyt długa i pozwala psu podlać najbliższy krzaczek, a jednocześnie zapewnia nam kontrolę nad psem w zatłoczonych miejscach czy np. przy przejściach dla pieszych. Osobiście preferuję długość smyczy miejskiej w okolicach 180-200cm.

Dobra smycz miejska wyróżnia się mocnym karabinkiem tłokowym, który nie zawiedzie nas podczas codziennego użytkowania. Posiada również dodatkowe kółeczko do wpięcia akcesoriów, takich jak pojemniczek na worki na odchody. Przydatnym rozwiązaniem może być także dodatkowa rączka po stronie psa do przytrzymania “na krótko”. Umożliwia nam kontrolę nad psem np. w komunikacji miejskiej lub w zatłoczonych miejscach.

Smycz miejska
Smycz miejska – Arbuz

Smycz przepinana jest to dłuższa smycz, która zamiast klasycznej rączki (po stronie przewodnika) posiada drugi karabinek. Takie rozwiązanie (dzięki systemowi przepięć) umożliwia przewodnikowi regulację długości smyczy w zależności od potrzeb. Smycz przepinane z reguły są dłuższe niż smycze miejskie. Ich długość wacha się w granicach od 2,4m do 4m. Smycze przepinane dają psu więcej swobody w eksploracji świata. Natomiast przewodnik może w razie potrzeby może wygodnie skrócić smycz nawet o połowę.

Smycz przepinana przyda się również wszędzie tam, gdzie potrzebujemy zostawić psa samego. Można łatwo zapiąć ją wokół np. drzewa czy ławki. Pozwala również na przewieszenie jej przez ramię i prowadzenie psa bez trzymania smyczy cały czas w dłoni.

Wadą zbyt długiej smyczy przepinanej jest to, że może być mało poręczna i zacząć się plątać.

Jaką smycz wybrać?

Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obie smyczy są bardzo przydatne i warto mieć je w swoim arsenale.
Jeśli przymierzasz się do zakupu swojej pierwszej smyczy, to polecam wybrać prostsze rozwiązanie – smycz miejską. Dobrze dobrana do wielkości psa, będzie nieodzownym elementem waszych codziennych spacerów.

Jeśli natomiast z czasem będziesz chciał wybierać się z psem na dłuższe wędrówki, zwłaszcza za miasto czy brać udział w szkoleniach i kursach to z pewnością przyda Ci się również dłuższa smycz przepinana.

W ofercie sklepu psiarz.pl znajdziesz zarówno smycze miejskie jak i smycze przepinane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *