Wakacje z psem

Wakacje z psem

Dla większości z nas pies to członek rodziny i nie wyobrażamy sobie wyjazdu na wakacje bez niego. Ale czy zawsze warto zabierać psa ze sobą? A jeśli już zdecydujemy się na wyjazd z pupilem to jak się do takiego wyjazdu przygotować, co ze sobą zabrać i gdzie jechać? O czym nie zapomnieć przed podróżą i jak zadbać o bezpieczeństwo i samopoczucie psa na urlopie? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na te wszystkie ważne pytania. Dodatkowo znajdziesz tu “checklistę”, którą warto sprawdzić przed wyjazdem i spis parków narodowych, do których z psami wchodzić nie wolno!

Czy brać psa na wakacje?


To ważne pytanie, które należy zadać sobie jeszcze w trakcie planowania upragnionego urlopu. I tutaj z reguły, właścicieli psów można podzielić na dwa typy. Takich, którzy nie wyobrażają sobie rozłąki ze swoim czworonogiem i planują wakacje pod kątem spędzania ich właśnie z psem. Oraz takich, dla których ważniejsza od psa, w czasie urlopu, jest destynacja i brak zobowiązań.

W obu przypadkach należy zadać sobie pytanie. Czy podczas tej podróży i w trakcie trwania wakacji, mój pies, będzie bezpieczny i szczęśliwy. Czy może lepiej będzie kiedy zostanie pod opieką zaufanego znajomego lub profesjonalnego hotelu dla zwierząt.

Podejdź do tego zagadnienia świadomie i zastanów się. Jeśli twój pies bardzo źle znosi jazdę samochodem, to być może 12 godzinna podróż autem w jedną stronę nie będzie dla niego. Kiedy masz psa, który jest nerwowy i źle odnajduje się w miejskim tłumie to zabieranie go pociągiem na turne po Krakowskim rynku też nie wydaje się optymalne. Jeśli natomiast twój pies jest bardzo aktywny i kocha długie spacery, to wypad w góry może być tym co sprawi zarówno tobie jak i jemu dużo frajdy!

Nikt nie zna twojego psa lepiej od ciebie. To ty wiesz najlepiej co lubi a czego się boi. W jakim jest wieku i kondycji fizycznej. Czy jest przyzwyczajony do podróżowania i jak radzi sobie z rozłąką? Przemyśl za i przeciw i podejmij decyzję, która na uwadze będzie miała dobro twoje psa.

O czym pamiętać przy wyborze miejsca na wakacje z psem.


Jeśli już postanowiłeś, że pies jedzie z tobą na wakacje, to czas znaleźć miejsce idealne!

1. Destynacja.
Pomyśl gdzie, zarówno ty jak i twój pies, będziecie czuć się dobrze. Czy wolicie górskie wędrówki, urlop na wsi czy może wypad nad jezioro? Być może w tym roku planujesz wakacje w kraju a może za granicą? Pamiętaj, że nie wszystkie psy dobrze znoszą ekstremalne upały lub duże chłody, a klimat w różnych regionach naszego kraju lub świata może znacznie się różnić. Lato w Hiszpanii będzie zdecydowanie gorące, a kwiecień w górach może zaskoczyć was śniegiem.

PARKI NARODOWE Z PSEM
W Polsce aktualnie mamy 23 parki narodowe. To popularna i piękne miejsca na długie wędrówki. Pamiętaj jednak, że część z nich objęta jest ochroną ścisłą i czynną. Są takie przyjazne psom, ale znajdziemy również te, do których wchodzić z psem nie wolno. Są również parki, gdzie z psem na smyczy można poruszać się tylko na wyznaczonym odcinku tras. Koniecznie sprawdź przed wyprawą czy park, który zamierzasz odwiedzić pozwala na wejście z psem.

Poniżej pogrupowaliśmy parki ze względu na dostępność dla przewodników z psami, ale pamiętaj, że przepisy się zmieniają (nasze informacje mogą być już nieaktualne) i najlepiej sprawdzić regulamin dostępny na stronie www danego parku narodowego.

NIE MOŻNA Z PSEM
Do parków narodowych, do których absolutnie psa wprowadzać nie wolno należy:
Kampinoski Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Drawieński Park Narodowy, Park Narodowy Bory Tucholskie, Pieniński Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy i Woliński Park Narodowy. 
MOŻNA CZĘŚCIOWO
W tych parkach wyznaczone do wędrówki z psem są jedynie konkretne trasy i odcinki. Regulamin najczęściej zawierają informację o prowadzeniu psa na smyczy i posiadaniu kagańca.
Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Park Narodowy Ujście Warty, Roztoczański Park Narodowy i Słowiński Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy (6 odcinków szlaków).
MOŻNA
Magurski Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Park Narodowy Gór Stołowych, Poleski Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Wielkopolski Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy.
Na trasach tych parków obowiązkowo należy prowadzić psa na smyczy i najczęściej należy również posiadać kaganiec.

Pies w transporcie.

pies i pociag


2. Transport
Wiesz już gdzie chcesz jechać, to teraz zastanówmy się jak tam dotrzeć.
Pojedziecie samochodem, pociągiem czy może planujesz lot samolotem?

AUTO
Jeśli chcesz jechać na wakacje samochodem powinieneś pamiętać, że przepisy (art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) mówi, że ładunek (w naszym wypadku pies) powinien:

  • nie utrudniać kierowaniem samochodu,
  • nie ograniczać widoczności,
  • a co ważne – powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia.

Jeśli policja uzna, że przewożąc psa nie spełniamy któregoś z tych warunków może ukarać nas mandatem do 500zł. Dla tego kierujemy się tutaj zdrowym rozsądkiem i przewozimy psa w bezpieczny sposób. Może to być specjalny transporter, klatka lub w szelkach zabezpieczonym specjalnym pasem, wpiętym w standardowe zapięcie pasów samochodowych. Ważne, żeby w razie gwałtownego hamowania, pies jak i klatka były zabezpieczone przez nagłą “zmianą położenia”. Nie pozwalamy psu leżeć z tyłu na podszybiu lub siedzeniu pasażera bez przepiętych szelek.

Warto pamiętać również o tym, że niektóre (zwłaszcza młode) i nie przyzwyczajone do podróży samochodem psy mogą mieć problemy z błędnikiem. Dyskomfort objawia się niepokojem psa, nadmiernym ślinieniem, wymiotami. Warto przed długą podróżą, przyzwyczaić psa do jazdy w samochodzie.

POCIĄG
Jeśli chcesz przewozić psa kolejami PKP jest to jak najbardziej możliwe, a co więcej darmowe. Pod warunkiem, że pies będzie w kenelu/transporterze.

Jeśli pies będzie przewożony bez kenelu/ transportera to powinien być przez cały czas podróży pociągiem na smyczy i w kagańcu, należy mieć przy sobie również zaświadczenie o aktualnym szczepieniu na wściekliznę. Należy w takim wypadku wykupić mu również bilet (aktualnie to zryczałtowane 15,2zł od psa). Pies nie powinien przebywać na siedzeniach przeznaczonych dla pasażerów, w wagonach gastronomicznych i łóżkach w wagonach sypialnych. Więcej o przewożeniu psa pociągiem znajdziesz na stronie intercity.pl.

SAMOLOT
Tu przepisy dotyczące przewozu zwierząt różnią się w zależności od wybranych linii lotniczych i wielkości psa. Generalnie psa samolotem można przewieźć na dwa sposoby. Na pokładzie samolotu w transporterze (zazwyczaj psy do 8kg) lub w luku bagażowym (powyżej 8kg). Należy pamiętać, że na pokładzie samolotu można przewieźć jedynie ograniczoną ilość zwierząt. Sprawdź dostępność takiej opcji.
Linie lotnicze mają również swoje wymagania dotyczące transporterów dla zwierząt. Szczegóły znajdziesz no stronie przewoźnika np. lot.com.
3. Zakwaterowanie

W dzisiejszych czasach znalezienie zakwaterowania, które ugości nie tylko człowieka, ale również jego psa jest coraz łatwiejsze. Przeglądając oferty z pewnością znajdziesz informacje czy wybrane przez ciebie miejsce akceptuje psiaki czy też nie. W Internecie znajdują się już całe portale z ofertami przeznaczonymi dla ludzi wypoczywającymi ze swoimi psami. Na wyjazd warto ze sobą zabrać składaną klatkę krenelową. Jeśli zdarzy się, że będziemy musieli zostawić psa samego w pokoju, to najlepiej żeby spał w bezpiecznej klatce (warunkiem jest tutaj, wcześniejsze przyzwyczajenie psa do wypoczynku w kenelu). Za miejsce dla psa w wynajmowanym pokoju czy domku zazwyczaj będziemy musieli dopłacić. Dbajmy o dobrą reputację psiarzy i dopilnujmy, żeby po naszym wyjeździe, pokój nie był w gorszym stanie niż go otrzymaliśmy.

4. Termin

Tutaj wszystko zależy od tego kiedy mamy czas wolny na wyjazd. W miarę możliwości unikajmy szczytu sezonu. Tłok, upał i wysokie ceny z pewnością nie sprzyjają waszemu wypoczynkowi jak i dobremu samopoczuciu psa. Długi weekend wcale nie jest “idealnym” terminem na wypad do popularnego kurortu. A środek lata z temperaturami sięgającymi 36 stopni nie koniecznie będzie idealnym na plażowe wakacje z psem.

Przygotowania do wyjazdu z psem.


Jeśli to wyjazd krajowy to upewnij się, że pies posiada aktualne szczepienia na wściekliznę. W Polsce obowiązuje obowiązek szczepienia psa przeciwko wściekliźnie nie rzadziej niż raz do roku. Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na stronie głównego inspektoratu weterynarii. Potwierdzenie szczepienia zabieramy ze sobą na wyjazd.

W przypadku wyjazdów zagranicznych z pewnością będziesz potrzebować paszport dla psa (do wyrobienia u weterynarza), dowód szczepienia i odrobaczania. Różne kraje mają różne wytyczne weterynaryjne. Sprawdź je przed wyjazdem zagranicznym!

Upewnij się, że twój pies jest zachipowany, a chip został przez ciebie lub weterynarza wprowadzony do specjalnej bazy, która umożliwi identyfikację psa i właściciela np. safe-animal.eu. Warto zadbać też o solidną, aktualną adresówke przypiętą do obroży psa.

Pies przed wyjazdem powinien być też zdrowy i przyzwyczajony do środka transportu, jakim będziecie się poruszać.

Zastanów się jak będziesz karmić psa na wyjeździe i postaraj się nie zmieniać jego stałej diety. Problemy żołądkowe wywołane, stresem, zmianą otoczenia i nowym jedzeniem z pewnością nie umilą wam wyjazdu. Zabierz zapas karmy, suplementów i lekarstw (jeśli pies je przyjmuje).

Zadbaj o ochronę psa przed pasożytami zewnętrznymi takimi jak kleszcze czy pchły. Jeśli używasz tabletek czy kropli spot on, zastosuj je odpowiednio wcześniej (np. tydzień przed wyjazdem). Tabletki potrzebują czasu aby zacząć działać i pies może być osłabiony przez kilka dni po ich zastosowaniu. Natomiast krople podrażniają skórę, co może być jeszcze bardziej spotęgowane przez promienie słoneczne.

Co zabrać na wyjazd z psem – checklista.

  • Książeczka zdrowia / paszport dla psa z aktualnymi szczepieniami na wściekliznę
  • Lekarstwa (jeśli twój pies je przyjmuje)
  • Zapas jedzenia (nie zmieniaj sposobu karmienia na wyjeździe)
  • Ulubione psie smaczki
  • Suplementy diety jeśli je stosujesz
  • Miska na wodę i jedzenie (najlepiej ze stali nierdzewnej)
  • Składana silikonowa miska na wodę (na wszelkie wyprawy)
  • Dwie obroże z solidnymi adresówki z numerem telefonu.
    Jedna będzie na psie, a druga w zapasie gdyby np. klamra w pierwszej się zniszczyła.
  • Codzienna smycz miejska i dłuższa linka na spacery
  • Szelki i pas do wpięcia w samochodzie
  • Szczotka do wyczesania futra i sprawdzony szampon dla zwierząt
  • Kocyk lub legowisko, które twój pies lubi
  • Psia apteczka, zwróć uwagę żeby posiadała specjalną pincetę/łapkę do wyciągania kleszczy
  • Ulubiona zabawka psa (np. szarpak, rzutkę, puller, maskotkę)
  • Bidon lub butelkę najlepiej metalową do zabrania wody dla psa.
  • Ręczniki papierowe (zawsze mogą się przydać, szczególnie w pociągu czy samochodzie)
  • Woreczki na odchody
  • Kamizelkę ratunkową dla psa (jeśli planujecie urlop na lub nad wodą)

Pies na urlopie.

pies na jachcie

W końcu jesteście na miejscu. Dajcie psu oswoić się z otoczeniem, niech załatwi swoje potrzeby po długiej podróży i zapozna się z nowym miejscem. Pozwólcie mu w bezpieczny sposób (najlepiej na długiej smyczy) powęszyć, a potem trochę odpocząć w spokojnym miejscu. Przed wami urlop, wypoczynek i mnóstwo wspólnie spędzonego czasu. Cieszcie się nim, przeżywajcie wspaniałe (bezpieczne) przygody i odpoczywajcie. Udanych wakacji!

2 thoughts on “Wakacje z psem

  1. Aleksandra says:

    Zdaje się, że niektóre informacje są nieprawidłowe. Na pewno można wejść z psem na niektóre szlaki Gorczańskiego PN oraz absolutnie nie można (oficjalnie) wejść z psem do Kampinoskiego PN.

    • psiarzpl says:

      Dziękuję serdecznie za podzielenie się aktualnymi informacjami. Zweryfikowałem i zaktualizowałem post.

      Co do Gorczańskiego PN rzeczywiście wyznaczono 6 odcinków szlaków, na które można wejść z psem!

      Są to: – szlak turystyczny czerwony: Rabka – Stare Wierchy – Turbacz – Zielenica – granica Parku,
      – szlak turystyczny niebieski w dolinie Kamienicy na odcinku Trusiówka – Papieżówka,
      – szlak turystyczny zielony: Koninki – Tobołów – Obidowiec – Stare Wierchy i odcinek ścieżki edukacyjnej „Wokół doliny Poręby”: polana Suhora – polana Młynarska tzw. Kopana Droga,
      – szlak spacerowy w dolinie Olszowego Potoku na odcinku Leśniczówka Hucisko – Czarne Błota,
      – szlak spacerowy w dolinie potoku Turbacz na odcinku Leśniczówka Hucisko – Stara Huta,
      – szlak spacerowy w dolinie Łopusznej na odcinku Gajówka Mikołaja – Żubrowisko.

      Co do Kampinoskiego PN to ponoć park od długiego czasu pracował nad planem ochrony i stąd podejrzewam wynikały nieścisłości, tym bardziej, że straż parku informowała o możliwości poruszania się po drogach dla pieszych z psem na krótkiej smyczy. Mówiło się też o “prawie zwyczajowym”. Jednak trzymając się litery prawa rzeczywiście znalazłem zapytanie (od aktywnizpsami.pl) i pisemną odpowiedź z połowy roku 2021 (od dyrektora KPN) , który stwierdza “w praktyce…obszar Kampinoskiego Parku Narodowego jest dla psów niedostępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *