Obroża skórzana – zalety i wady.

Obroża skórzana z grawerem

Obroża skórzana – dlaczego warto ją wybrać dla swojego psa.

Większość z nas, zapalonych psiarzy, chce dla swoich psów wszystkiego co najlepsze. Dlatego tak szczegółowo rozważamy i wybieramy psie akcesoria. Z pozoru prosty wybór smyczy czy obroży może przyprawić nas o zawrót głowy. Aby pomóc wam w podjęciu decyzji przedstawię wam wady i zalety obroży skórzanych.

Zalety obroży skórzanej.

 1. Wygląd
  Obroże skórzane charakteryzuje atrakcyjny, klasyczny wygląd. Występują w dużej gamie kolorów, zapięć i wykończeń pasujących do osobowości twojego psa. Przewagą skóry nad nylonem jest to, że nie brudzi się tak łatwo jak obroże syntetyczne i nie traci koloru na słońcu. Dobrze wykonana obroża skórzana to ponadczasowa klasyka, która w trakcie użytkowania nabiera unikalnego, indywidualnego charakteru. Zwłaszcza, gdy jest wykończona mosiężnymi okuciami, które pokrywają się lekką patyną.
 2. Trwałość
  Nylon w obrożach syntetycznych z czasem utlenia się, traci kolor i rozpada pod wpływem promieni UV i tarcia. Tutaj obroże skórzane mają wielką przewagę. Prawdziwa skóra może przetrwać całe lata w wyśmienitej formie – jeśli zadbamy o jej konserwację, kiedy to konieczne. Skóra nie przeciera się i nie trzeba jej tak często naprawiać. Mimo, że obroże skórzane są droższe od syntetycznych to początkowa inwestycja zazwyczaj zwraca się dzięki długiemu i bezawaryjnemu okresowi użytkowania.

  Przy wyborze obroży skórzanej warto zwrócić czy jest ona szyta maszynowo czy też ręcznie ,tak zwanym, ściegiem siodlarskim. To drugie rozwiązanie, zapewnia szew, który mimo przetarcia jednego oczka, nie spruje się tak łatwo jak ten szyty maszynowo.
 3. Komfort użytkowania
  Obroże wykonane ze skóry są zazwyczaj bardziej komfortowe od obroży materiałowych. Część psów używających obroży z taśm syntetycznych może doświadczać podrażnienia skóry na szyi i filcowania sierści. Natomiast dobrze wykonane obroże skórzane, zwłaszcza te z zaokrąglonymi brzegami szybko dopasowują się kształtu szyi psa. Dzięki gładkiej fakturze skóry są obroże naturalne są łagodne dla szyi nawet bardzo wrażliwych psów.
 4. Bezpieczeństwo
  Skóra wykorzystywana do produkcji obroży, dzięki swojej strukturze i grubości, pomaga równomiernie rozprowadzać obciążenia wytwarzane przez smycz i przenoszone na szyję psa. Obroża skórzana łagodzi efekt pododuszania, który często występuje w cienkich obrożach nylonowych. Co więcej, w obrożach skórzanych najczęściej wykorzystuje się zapięcia w postaci klamr metalowych. Są one znacznie bardziej trwałe i niezawodne niż klamry plastikowe.

Wady obroży skórzanej.

 1. Konserwacja
  Skóra to materiał naturalny. W zależności od warunków atmosferycznych i sposobu użytkowania , z czasem konieczna będzie konserwacja. Zwłaszcza po wysuszeniu mokrej obroży (w pokojowej temperaturze) warto zakonserwować ją odpowiednim balsamem do akcesoriów skórzanych.
 2. Farbowanie
  Niektóre skóry farbowane na bardzo wyraźne kolory np. czerwony, przez pewien czas mogą barwić jasną sierść psów.

Podsumowanie.

Mimo ogromnej popularności obroży syntetycznych, które mają swoje zastosowanie, zwłaszcza u psów pracujących w wodzie czy często przebywających w mokrym terenie, to nie należy zapominać o obrożach skórzanych. W większości przypadków obroża skórzana będzie to najbardziej trwałe, przyjazne psu i eleganckie rozwiązanie, jakie możesz wybrać.
Początkowy koszt, zwróci się dzięki niezawodności i długowieczności dobrze wykonanych skórzanych akcesoriów. Skórzana obroża nada psu szlachetnego klasycznego wyglądu i z pewnością ozdobi każdą psią szyję. Dodatkowa możliwość personalizacji poprzez wybicie na skórze imienia psa czy numeru telefonu, z pewnością podniesie jej walory.

Jeśli chciałbyś poznać serię skórzanych akcesoriów o psiarz.pl to koniecznie sprawdź nasze obroże i smycze skórzane.
Do każdego zakupu otrzymasz balsam do konserwacji produktów skórzanych w gratisie!

heavy duty tapeta
Obroża Heavy Duty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *