8 sposobów na upały – lato z psem.

Sposoby Na Upały

W pogodne dni temperatury przekraczają magiczne 30 stopni. Jedni uwielbiają taką pogodę, innym ona nie służy. Zebraliśmy dla was kilka wskazówek jak pokonać upał i zadbać o waszego psa.

 1. Spaceruj i ćwicz z psem wcześnie rano lub późnym wieczorem
  Właśnie wtedy jest najchłodniej, dzięki czemu zarówno tobie jak i twojemu psu będzie najprzyjemniej.
 2. Zapewnij psu dostęp do świeżej i chłodnej wody pitnej
  Psy, na co dzień powinny mieć stały dostęp do wody. Jednak latem szczególnie ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawodnienie. Jeśli pies ma tylko jedną miskę z wodą dostaw jeszcze kilka w miejscach gdzie często bywa, sprawdzaj częściej niż zawsze czy nie brakuje w nich wody i podmieniaj tą nagrzaną. Kilka kostek lodu wrzucone do miski w szczególnie ciepłe dni przyniesie dodatkową ulgę. Zabieraj też wodę na dłuższe spacery i sesje treningowe. Uwaga, zaraz po wzmożonym wysiłku nie należy psu podawać dużej ilości wody, odczekaj chwilę niech ochłonie.
 3. Uwaga na odwodnienie
  Psy nie pocą się tak jak ludzie. Chłodzą się dysząc. Odwodniony i przegrzany pies będzie się mocno ślinił. Będzie też apatyczny, mogą wystąpić u niego przekrwione oczy, a wargi i kolor skóry może wydawać się blady. Jeśli uniesiesz skórę odwodnionego psa między dwoma palcami, jej powrót na miejsce zajmie dłużej niż zwykle.
 4. Wymyśl nowe sposoby na schłodzenie psa
  Ustaw basenik dla dzieci w zacienionej części ogrodu, połóż na ziemi mokry ręcznik, na którym twój pies będzie mógł się położyć, pobawcie się przy włączonym spryskiwaczu, do starej skarpetki włóż kilka kostek lodu i zawiąż jej koniec, zrób psie lody jogurtowe bądź kreatywny i wymyśl swój sposób na upały.
 5. Ochłoda po pracy i treningu
  Jeśli po wzmożonym wysiłku chcesz schłodzić swojego psa wodą to skup się na dolnej połówce. Nie polewaj nigdy głowy pupila zimną wodą, jest to niebezpieczne. Lepiej zmocz brzuch, łapy i pachwiny psa. Bo właśnie tamtędy oddaje najwięcej ciepła.
 6. Nie zostawiaj latem psa w zaparkowanym aucie
  Wszyscy wiedzą, że w zaparkowanym na słońcu aucie temperatura może być sporo wyższa niż na zewnątrz. Dodatkowo pies nadmiernie pobudzony przez kogoś z zewnątrz czy panikujący z powodu separacji może odwodnić się jeszcze szybciej.
 7. Uwaga na spacery po gorącym betonie czy asfalcie
  Spróbuj w słoneczny dzień przejść się na boso asfaltową ścieżką obok basenu a przekonasz, z czym, na co dzień twój pies musi się zmagać latem w mieście. Unikajcie spacerów, kiedy słońce jest wysoko na niebie. Wybierajcie zacienione trasy, chodźcie na ile to możliwe po trawie lub nieutwardzonych ścieżkach. Może czas wypróbować psie buty?
 8. Upał i słońce
  To właśnie one mogą szczególnie zaszkodzić psom o ciemnym umaszczeniu, osobnikom bardzo młodym i tym starszym. Na odwodnienie szczególnie narażone są też psy z nadwagą. Wiemy, że aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu fizycznemu jak i psychicznemu psów, ale w te najgorętsze dni może lepiej trochę przyhamować i odpocząć w cieniu.

Trzymajcie się “ciepło”.